چطور روغن موتور اتومبیل خود را چک کنیم ؟

چطور روغن موتور اتومبیل خود را چک کنیم ؟ شاید این سوال بعضی از رانندگان یاشد، روغن موتور خودرو در هر ۱۰۰۰ کیلومتر بایستی بررسی شود، به خصوص پیش از سفرهای طولانی و با مسافت زیاد روغن موتور حتما باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

در تصویر زیر میتوانید گیج روغن را در 3 حالت مشاهده فرمایید، در حالت اول روغن خودرو در شرایط مناسبی قرار دارد و احتیاجی به تعویض و یا اضافه کردن روغن به موتور نمیباشد، در حالت بعدی و شکل وسط همانطور که مشاهده میکنید روغن خودرو تنها سطح کمی از گیج را پوشانده و این به این معناست که شما باید مقداری روغن به موتور اضافه کنید تا به اندازه ی کافی برسد، در تصویر سمت راست اما با توجه به رنگ روغن که تغییر کرده است شما باید در اولین فرصت روغن موتور خود را به صورت کامل تعویض نمایید تا از آسیب دیدن موتور خودروی خود جلوگیری به عمل آورید.

چطور روغن موتور اتومبیل خود را چک کنیم ؟

روغن موتور خودرو

اگر به موقع روغن موتور خودروی خود را چک کنید و همیشه به اندازه مورد نیاز و روغن مناسب و تازه در آن بریزید از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

۱- کاهش ورود آلاینده های مضر به جو

۲- کاهش ساییدگی زودرس قطعات موتور

۳- افزایش راندمان موتورو کاهش مصرف سوخت

۴- جلوگیری از شکل گیری رسوبات و کاهش زنگ زدگی

به یاد داشته باشید که انتخاب روغن صحیح در عملکرد و عمر موتور خودروی شما بسیار مهم است.

* عوامل تاثیر گذار در میزان مصرف روغن عبارتند از :

۱- نوع خودرو

۲- نحوه رانندگی

۳- وضعیت مکانیکی موتور

۴- وضعیت آب و هوایی: اگر میزان مصرف روغن بیش از یک لیتر در هر ۱۰۰۰ مایل (۱۶۰۰ کیلومتر) باشد باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

 اما واقعا چطور روغن موتور اتومبیل خود را چک کنیم ؟ در اینجا راه حل عملی این فرایند نسیتا ساده را برایتان شرح میدهیم.

** روش بازرسی روغن موتور :

– اجازه دهیدتا موتور خودرو به اندازه کافی سرد شود، برای اینکار حداقل 10 دقیقه باید پس از خاموش کردن خودرو صبر کنید .

– میله اندازه گیری روغن موتور(گیج) را خارج نمایید.

– گیج را با یک دستمال تمیز کنید و دوباره سر جای خود قرار دهید. چند ثانیه صبر کرده و دوباره آن را خارج نمایید.

– سطح گیج را با توجه به علامتهایMIN و MAX چک کنید. اگر سطح روغن پایین تر از MAX باشد باید روغن اضافه نمایید.

– کمی روغن اضافه کنید.

– سطح روغن را بوسیله گیج دوباره چک کنید و اضافه نمودن روغن را ادامه دهید تا به علامت MAX برسد. توجه داشته باشید روغن به بالاتر از علامت MAX نرسد. گیج را سر جای خود قرار دهید.

* فراموش نکنید که سطح روغن خودرو را پس طی مسافت 1000 کیلومتر دوباره حتما بازرسی کنید تا از ایجاد مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.


نمایندگی 1411 برشان به عنوان عاملیت فروش محصولات کرمان موتور در کرج از جمله انواع جک ( S5 دنده ای و اتوماتیک – J5 اتوماتیک و دنده ای ) و لیفان ( X50 اتوماتیک و دنده ای – X60 اتوماتیک نیوفیس – 820 اتوماتیک ) همه روزه به غیر از ایام تعطیل آماده ی ارائه اطلاعات و مشاوره در زمینه خرید خودروهای شرکت کرمان موتور یه متقاضیان خرید این محصولات میباشد، خواهشمند است برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتیاط با کارشناسان فروش با تلفن های این نمایندگی تماس حاصل فرمایید و یا حضورا به آدرس مهرشهر – بلوار امامزاده طاهر مراجعه نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *