واردات ۷۸۰میلیون دلار قطعات خودرو در سه ماهه اول سال 97

بر اساس آمارهای تجارت خارجی، در سه ماه ابتدایی سال جاری در حالی مونتاژکاران حدود ۷۸۰ میلیون دلار انواع قطعات خودرو را وارد کرده‌اند که نامی از آنها در فهرست دریافت کنندگان ارز رسمی دیده نمی‌شود.

واردات ۷۸۰میلیون دلار قطعات خودرو در سه ماهه اول سال 97

واردات قطعات خودرو در سه ماهه نخست 97

 بر اساس آمارهای گمرک، خودروسازان در سه ماهه منتهی به پایان خردادماه سال جاری، حدود ۷۸۰ میلیون دلار انواع قطعات خودرو به کشور وارد کرده اند. به این ترتیب قطعات خودرو در صدر لیست اقلام وارداتی کشور قرار گرفت.

در این مدت ۵۴۱ میلیون دلار قطعات منفصله با ساخت داخل کمتر از ۳۰ درصد، ۱۲۲ میلیون دلار با ساخت داخل بیش از ۵۰ درصد و ۱۱۵ میلیون دلار قطعه با ساخت داخل کمتر از ۵۰ درصد وارد کشور شده است.

نکته جالب اینکه در لیست شرکتهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی که در فضای مجازی با عنوان شرکتهای ارز بگیر شناخته می‌شوند هیچ نامی از خودروسازان و مونتاژکاران دیده نمی‌شود. بر اساس  اطلاعات اولیه  در سه ماه نخست سال ۹۷، برای واردات انواع کالا حدود ۹.۵ میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده که تاکنون ( باوجود انتشار اسامی ۱۵۰۰ شرکت ارز بگیر ) تکلیف نیمی از آن نیز مشخص نشده و هنوز نام بسیاری از شرکتهای ارز بگیر در اختیار مردم قرار نگرفته است.

بررسی های آمار گمرک ایران نشان می‌دهد، در فروردین ماه سال جاری خودروسازان مجموعا ۱۹۰ میلیون دلار  قطعه وارد کرده اند، ذکر این آمار از این جهت دارای اهمیت است که سیاست جدید ارزی دولت مبنی بر توزیع ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی از ۲۲ فروردین ماه ابلاغ و فرایند اجرایی آن از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده است. به این ترتیب با کسر میزان واردات فروردین ماه خودروسازان (۱۹۰ میلیون دلار) از مجموع واردات ۳ماهه (۷۸۰ میلیون دلار)  می‌توان یک تخمین اولیه از میزان ارز دولتی تخصیص یافته (تامین شده) به آنها در ۲ ماه اخیر بدست آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *