نحوه استفاده از کروز کنترل خودرو

روی بسیاری از خودروهای امروزی از جمله لیفان 820 محصول لوکس کرمان موتور، کروز کنترل تعبیه شده است. این سیستم که گاهی کنترل سرعت یا کروز اتوماتیک نیز نامیده می‌شود، سیستمی است که به صورت اتوماتیک سرعت یک وسیله نقلیه موتوری را کنترل می‌کند. این سیستم روی دریچه گاز نصب می‌شود تا سرعت را در حدی نگه دارد که توسط راننده تعیین می‌شود. استفاده از کروز کنترل باعث می‌شود پاهای راننده استراحت بکنند و سرعت خودرو در مسیرهای مستقیم تثبیت بشود.

در این مطلب به نحوه ی استفاده از کروز کنترل میپردازیم:

1. بعد از این که وارد اتوبان میشوید سرعت اتومبیل خود را به 65 کیلومتر در ساعت برسانید.

 

 

2. روی غربیلک فرمان و یا بر روی دسته‌هایی که اطراف آن قرار دارد، دکمه یا اهرمی وجود دارد که کروز کنترل را فعال می‌کند. پای خود را همچنان روی پدال گاز نگه دارید تا سرعت کاهش پیدا نکند.

 

 

3. در حالی که همچنان گاز را می‌فشارید، دکمه on/off مربوط به کروز کنترل را فشار بدهید. در کروز کنترل‌هایی که برای فعال کردن‌ آنها باید از یک دسته استفاده کنید، به فلشی توجه کنید که جهت فعال کردن آن را نشان می‌دهد و معمولاً با علامت Set Coast یا فقط Coast مشخص شده است.

 

 

4. توجه داشته باشید وقتی پدال گاز را رها می‌کنید، دور موتور پایین می‌آید. این امر عادی است و معنایی جز این ندارد که کروز کنترل فعال شده است. چراغ کوچکی که روی پنل کنترل قرار دارد نیز این موضوع را به شما اطلاع خواهد داد.

 

 

5. برای غیر فعال کردن کروز کنترل، پدال ترمز را بفشارید و یا دکمه  on/off را دوباره فشار بدهید تا بتوانید از طریق پدال گاز کنترل خودرو را در دست بگیرید. علت این که گفته می‌شود پیش از فعال کردن کروز کنترل سرعت را به حدود ۶۵ کیلومتر بر ساعت برسانید این است که بیشتر خودروها باید به یک سرعت معین برسند، در غیر این صورت کروز کنترل فعال نخواهد شد.

نکاتی که بهتر است پیش از استفاده از کروز کنترل به آنها توجه فرمایید :

الف ) کروز کنترل برای مواقعی طراحی شده است که راننده نیازی به تغییر سرعت و یا ترمز کردن نداشته باشد، بنابر این استفاده از این سیستم در جاده و اتوبان هایی توصیه میشود که با این شرایط سازگار باشند و به کار بردن آن در خیابان های شهری مناسب نمی باشد و به دلیل کنترل کمتر راننده روی خودرو ممکن است خطرناک باشد.

ب ) به دلیل کاهش کنترل راننده روی خودرو هنگام فعال بودن کروز کنترل، در شرایط نامناسب جوی، جاده های کوهستانی و پر خطر، بهتر است از این سیستم استفاده نگردد.

ج ) با توجه به اینکه سیستم کروز کنترل سرعت خودرو را در حد معینی نگه میدارد، هیچ موقع فراموش نکنید که تمرکز خود بر رانندگی را از دست ندهید، این سیستم مانند یک راننده عمل نمیکند و شما باید همیشه حواس خود را معطوف رانندگی و محیط اطراف کنید تا از حوادث غیر مترقبه جلوگیری نمایید.

د ) در نهایت تلاش کنید تا با استفاده از سیستم کروز کنترل مصرف سوخت خودروی خود را به حداقل برسانید، سرعت اتومبیل را به اندازه ای نگه دارید تا از جریمه شدن شما به دلیل سرعت غیر مجاز جلوگیری کرده و سفر راحت تری داشته باشید.

 

نمایندگی کد 1411 برشان  همه روزه به غیر از ایام تعطیل آماده ی پاسخگویی و ارائه خدمات در زمینه فروش محصولات کرمان موتور  ( جک – لیفان ) به متقاضیان محترم میباشد، شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و شرایط فروش به صورت نقد و اقساط به آدرس این نمایندگی واقع در مهرشهر – بلوار امامزاده طاهر مراجعه و یا برای ارتباط با کارشناسان فروش با یکی از شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

09351891411 – 02633525445 – 02633525481

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *