سیستم ESP و نحوه ی عملکرد آن در خودرو

امروزه سیستم‌های مختلف و متنوعی روی خودرو نصب می‌شوند که می‌توانند راحتی و امنیت خودرو را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهند. یکی از این سیستم‌ها که احتمالا نام آن را زیاد شنیده اید و روی بسیاری از خودروهای روز دنیا از جمله محصولات کرمان موتور مانند جک S5، جک S3، و لیفان 820  نصب شده‌ است، سیستم کنترل پایداری ESP  می‌باشد. در واقع ESP مخفف Electronic Stability Program  است که برای بالابردن پایداری خودرو روی آن نصب می‌شود.

سیستم کنترل پایداری ESP

سیستم کنترل پایداری ESP

این تکنولوژی هنگامی که متوجه می‌شود کنترل از دست راننده خارج شده سعی می‌کند با کنترل کردن فرمان و در بعضی موارد ترمزها و حتی کم کردن نیروی پیشرانه، کنترل از دست رفته خودرو را برگرداند تا به راننده خودرو کمک کند مسیر خود را به راحتی و بدون لغزش طی کند. جالب است بدانید که بر اساس تحقیقاتی که انجام گرفته، با استفاده از سیستم  ESP، یک سوم از تصادف‌ها کاسته می‌شود که نشان‌دهنده اهمیت این سیستم در کنترل و امنیت خودرو است.

اگر بخواهیم بطور خلاصه نحوه عملکرد سیستم کنترل پایداری را توضیح دهیم، میتوان گفت سیستم ESP به صورت مداوم در حال بررسی وضعیت رانندگی هنگام حرکت خودرو است و کنترل می‌کند که آیا خودرو به همان سمتی می‌رود که راننده قصد دارد یا خیر! به طور مثال اگر خودرویی روی یخ در حال لیز خوردن باشد و راننده نتواند به سمتی که قصد دارد بپیچد، این سیستم وارد عمل شده و به کمک ترمزهای جداگانه برای هر چرخ و کنترل فرمان و گشتاور پیشرانه، سعی می‌کند تا خودرو را به سمتی که راننده قصد دارد، هدایت کند. البته این سیستم می‌تواند روی هر سطحی اعم از خشک و یا یخ ‌زده کار کند و عملکرد آن به لیز خوردن روی جاده‌های خیس محدود نمی‌شود.
سیستم‌های ESP ای که امروزه روی خودروها نصب می‌شوند بسیار پیشرفته می‌باشند و شاید آنقدر خوب عمل کنند که بدون اینکه راننده متوجه شود، کنترل خودرو را حفظ کند و راننده احساس کند که خودش چنین مهارتی در رانندگی دارد!
جالب است بدانید سیستم کنترل پایداری ESP در کمپانی‌های مختلف، نام‌های مختلفی دارد. به طور مثال آلفارومئو به آن VDC، ب‌ام‌و به آن DSC، فراری به آن CST و لکسوس به آن VDIM می‌گوید اما همگی آن‌ها در مفهوم، کار ESP را کرده و به پایداری خودرو در شرایط مختلف کمک می‌کنند.


نمایندگی 1411 برشان به عنوان یکی از عاملیت های مجاز فروش محصولات شرکت کرمان موتور در کرج همه روزه غیر از ایام تعطیل در ساعات کاری آماده ی ارائه خدمات و مشاوره در زمینه خرید انواع خودروهای جک و لیفان به صورت نقد و اقساط میباشد، شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر حضورا به آدرس این نمایندگی واقع در مهرشهر، بلوار امامزاده طاهر مراجعه و یا با یکی از تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

09351891411 – 02633525445 – 02633525481

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *