رابطه ی نوع روغن موتور و مصرف سوخت در خودرو

«کاهش مصرف سوخت با استفاده از برخی روغن‌ موتور های گران»؛ شعاری که مشخص نیست تا چه حد به واقعیت نزدیک است و آیا با استفاده از انواع خاصی از روغن موتور می‌توان به کاهش مصرف سوخت خودرو امیدوار بود یا خیر؟ اما این نکته منطقی است که هر قدر ویسکوزیته روغن  پایین‌تر باشد، میزان اصطکاک بین فلزها کمتر می‌شود. آیا این منطق می‌تواند درنهایت به کاهش مصرف سوخت منجر شود؟ یا اگر حقیقت دارد، چند درصد روی مصرف سوخت تاثیرگذار است؟‌

انواع روغن موتور در بازار

روغن موتور

 

 صرفه‌جویی در هر بار سوختگیری !

حقیقت این است که این روغن‌ها درنهایت شاید یک یا دو درصد روی کاهش مصرف سوخت تاثیر داشته باشند. در واقع اگر شما روغن‌موتور 10w40 خود را با 5w30 تعویض کنید، تغییر چندانی در مصرف سوخت مشاهده نخواهید کرد، چراکه در دمای بالا عملکرد این دو نوع روغن تقریبا یکسان است و فقط در جایی‌که محیط بیرونی دمای پایین‌تری دارد، ممکن است روغن دارای ویسکوزیته پایین‌تر، کمی روی کارکرد بهتر پیشرانه تاثیرگذار باشد. حتی اگر روغن جدیدتان یک‌درصد روی مصرف سوخت تاثیرگذار باشد و مصرف سوخت عادی خودرو شما ۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر باشد، نهایتا با باک ۵۰ تا ۶۰‌لیتری خودرو خود تنها می‌توانید 10کیلومتر بیشتر برانید؛ این به معنی صرفه‌جویی به‌اندازه ۵۰۰‌ تومان در هر بار سوختگیری کامل خواهد بود.  اما با توجه به اینکه روغن را باید حداکثر هر ۱۵هزارکیلومتر یکبار تعویض کنید و تفاوت قیمت روغن یاد شده با روغن قبلی‌تان بسیار بالا است، به‌نظر می‌رسد که استفاده از روغن قبلی خیلی منطقی‌تر باشد.

چطور روغن اتومبیل خود را چک کنیم ؟ 

طی چند سال اخیر کمپانی‌های تولید روغن موتور با عنوانی که در بالا آورده شد، فروش محصولاتی با ویسکوزیته پایین مانند 0w20 و 5w20 را به‌طور چشمگیری افزایش داده‌اند. روغن‌های با ویسکوزیته پایین‌تر به‌دلیل سیالیت بیشتر و رقیق بودن،‌ خیلی راحت‌تر از روغن‌های با ویسکوزیته بالا،‌ منافذ موتور خودرو را روغن‌کاری می‌کنند. به همین دلیل در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی ساخت موتور خودرو، ‌اکثر خودروسازان مطرح دنیا روغن‌موتورهایی با ویسکوزیته پایین‌تر برای پیشرانه‌های خود توصیه می‌کنند؛ توصیه‌ای که بیشتر به عملکرد بهتر موتور خودرو کمک می‌کند و از استهلاک قطعات آن می‌کاهد. باید توجه داشت که انتخاب روغن با ویسکوزیته پایین‌تر باید بر اساس پیشنهاد خودروساز صورت گیرد نه با هدف کاهش مصرف سوخت!

ویسکوزیته پایین‌تر معجزه نمی‌کند!

توجه داشته باشید که کاهش ویسکوزیته معجزه نمی‌کند و به هر حال درون پیشرانه خودرو شما دو فلز باید در کنار یکدیگر حرکت کنند. اما با استفاده از روغن موتور با ویسکوزیته پایین‌تر فضای تمیزتری برای حرکت قطعات ایجاد می‌شود. بد نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر خودرو شما قدیمی است، ‌یک روغن‌موتور با ویسکوزیته پایین‌تر هیچ کمکی به شما نمی‌کند و  تاثیری بر کاهش مصرف سوخت حتی به میزان یک‌درصد هم ندارد.

به‌ نحوی‌ که حتی اگر روغن 5w30 یا 10w30 را هم به‌جای روغن‌موتوری با گرانروی  20w40 استفاده کنید، هیچ‌تاثیری روی سطح تعامل قطعات فلزی مستهلک‌شده نخواهید دید. بنابراین زمانی‌که مصرف سوخت خودرویتان به‌خاطر کارکرد بالا بیشتر شود، نمی‌توانید آن را با روغن موتور با ویسکوزیته پایین‌تر جبران کنید. همچنین باید توجه داشت روغن‌های با ویسکوزیته پایین برای وسایل‌نقلیه سنگین وزن که دمای کاری پیشرانه‌شان بالا است، بهترین انتخاب نیست و ممکن است در دراز مدت به قطعات داخلی آسیب‌ وارد شود.

بنابراین بهتر است برای کم‌کردن مصرف سوخت خودرو خود به‌جای هزینه کردن برای  روغن‌موتورهای گران،‌ ‌دنبال تنظیم به‌موقع باد تایرها و تغییر در عادت‌های غلط رانندگی باشید؛ عادت‌هایی مثل شتاب‌گیری‌های بی‌مورد،‌ حرکت به‌صورت مارپیچ و سرعت گرفتن در سرپایینی‌ها.

نمایندگی کرمان موتور ( 1411 برشان ) واقع در مهرشهر کرج همه روزه در ساعات کاری به غیر از روزهای تعطیل آماده ی پاسخگویی به متقاضیان محترم در خصوص خرید نقد و اقساط محصولات شرکت خودروسازی کرمان موتور (جک S5 – جک J4جک S3لیفان X50لیفان X60 – لیفان 820 و .. ) میباشد، شما میتوانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با شرایط روز فروش این خودروها حضورا به آدرس این نمایندگی مراجعه و یا با یکی از تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *