رانندگی در برف و یخبندان

رانندگی در برف و یخبندان در بسیاری مناطق امری سخت و دشوار است که نیاز به داشتن توانایی و مهارت بسیار دارد. رانندگی در هر شرایطی نیازمند داشتن تجهیزات مناسب و همچنین مهارت لازم و کافی است. در این مطلب نیز مروری بر تجهیزات مورد نیاز، روش‌ها و مهارت‌های لازم برای عبور از مسیرهای برفی و یخی خواهیم پرداخت.
اساسی ترین وسایلی که در سفرهای بین جاده ای در فصل زمستان باید به همراه داشت، لباس گرم به میزان کافی و آب و غذاست در حدی که در شرایط بحرانی جواب‌گوی افراد موجود باشد.

با عنایت به نزدیک شدن به فصل زمستان و سرما، در این مطلب به بعضی از مهارت‌ها و تکنیک‌های رانندگی که در شرایط جوی حاکم در زمستان ممکن است مورد نیاز باشد میپردازیم با ما همراه باشید:

رانندگی در برف و یخبندان

رانندگی در برف و یخبندان

همچنین ابزار و وسایل تخصصی دیگری نیز لازم است که سفر در برف و یخ را مطمئن و لذت‌بخش‌کند. به عنوان مثال می‌توان به تایر‌های مخصوص برف و یخ که مجهز به یخ‌شکن هستند و زنجیر چرخ اشاره کرد.

وافل‌برد یا هر نوع وسیله دیگری که به ایجاد چسبندگی لاستیک با سطح مسیر کمک کند. تجهیزات لازم برای بیرون آوردن خودرو در صورت گیر کردن در برف مانند طناب و تسمه‌های مناسب نیز ضروری هستند. یکی دیگر از تجهیزاتی که همراه داشتنش در مناطق برفی بسیار حائز اهمیت است، پارو برای روبیدن برف‌های پیش‌رو در مسیر و همچنین در مواقعی است که خودرو در برف گرفتار می‌شود.

اگر خودرویی که با آن قصد سفر کردن دارید مجهز به وینچ است یک کیت وینچ مناسب را نیز با خود به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری مورد استفاده قرارگیرد. داشتن GPS، نقشه، کیسه خواب، مواد آتش‌زا برای ایجاد آتش در مواقع اضطراری و جعبه‌کمک‌های اولیه از دیگر ملزوماتی است که در فصل زمستان باید به همراه داشت.

برخی نکات مهم برای رانندگی در برف و یخ
مهارت و تکنیک‌های رانندگی در شرایط سخت و دشوار برفی بسیار اهمیت دارند، زمانی می‌توان توانایی و قابلیت‌های یک خودروی چهار چرخ متحرک را به خوبی مشاهده کرد که راننده‌ای با مهارت پشت فرمان بنشیند. در این صورت قابلیت‌های خودرو دوچندان می‌شود.

برای آغاز حرکت در یک مسیر برفی، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که از موقعیتی که خودرو در آن قرار گرفته است کاملا مطمئن شوید و بررسی کنید که هر چهار چرخ خودرو درگیر هستند، سپس دنده‌ای مناسب را برای شروع حرکت انتخاب کنید. انتخاب دنده، اصلی ترین مرحله در عبور از جاده های برفی است. همیشه اولین گام محکم‌ترین و مطمئن‌ترین گام برای شروع حرکت میباشد، شروع حرکت با بالاترین دنده باعث چسبندگی بیشتر با سطح شده و گشتاور کمتری به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

اگر در هنگام شروع حرکت چرخ‌ها دچار هرزگردی شدند به این معناست که دنده‌ای که برای حرکت انتخاب کرده‌‌اید، خیلی سبک است. برای جلوگیری از این عمل و همچنین شروع بدون لغزش، ابتدا قفل‌های دیفرانسیل را درگیر و سپس سیستم‌های الکترونیکی چسبندگی را فعال کنید. البته گاهی همین سیستم چسبندگی الکترونیکی می‌تواند مانع خروج خودروی گیر کرده در برف شود، به همین خاطر باید با توجه به موقعیت موجود از آن استفاده کرد.

پس از اینکه شروع به حرکت کردید باید سعی کنید به حرکت خود ادامه دهید. برای این‌کار باید گشتاور موتور را تا حد ممکن بالا نگه‌ داشت، همچنین با سرعتی مطمئن حرکت کرد که نه خودرو در برف گرفتار شود و نه روی آن لیز بخورد.

وجود برف روی مسیر موانع و پستی‌ و بلندی‌های آن را می‌پوشاند، به همین خاطر باید خود را برای هر اتفاق غیرمنتظره‌ای آماده کنید تا در مواقع ضروری بهترین نتیجه را بگیرید. سعی کنید برای مسیری که در نظر گرفته‌اید، از آن عبور کنید برنامه داشته باشد و از روی نقشه موقعیت خود را دنبال کنید. همیشه مطمئن‌ترین راه ممکن را  هنگام رانندگی در برف انتخاب کنید.

اگر کسی قبل از شما مسیر را طی کرده، بهترین راه برای عبور ادامه دادن از روی مسیر طی شده است. زیرا در این صورت چرخ‌ها در مسیر به‌وجود آمده روی برف به راحتی حرکت می‌کنند. اما باید همیشه مراقب اتفاقات ناگهانی و خارج شدن از مسیر بود و برای آن نیز برنامه‌ای داشت.

همیشه لغزش خودرو به دو دلیل رخ می‌دهد، اول کنترل و مهارت راننده، دوم چسبندگی با سطح مسیر. به منظور کاهش لغزش در طول مسیر باید توجه داشت که هیچ‌گاه به صورت ناگهانی اقدام به تغییر مسیر نکنید، چه در تعیین جهت مسیر و چه در کنترل سرعت خودرو، همیشه باید با آرامش به مسیر ادامه داد. علاوه بر این باید توجه داشت که در عبور از سربالایی‌ها و سراشیبی‌ها نیز از کوتاه‌ترین مسیر و همچنین مسیر مستقیم استفاده شود، زیرا در این حال احتمال سرخوردن و خطر واژگونی خودرو کاهش می‌یابد.

برای پایین آمدن از سراشیبی‌هایی که از برف پوشیده شدند باید بسیار محتاطانه عمل کرد، همچنین باید از ترمز موتور به خوبی استفاده کرد زیرا هنگام رانندگی در برف و یخ احتمال سرخوردن را کاهش می‌دهد.

خودروهایی که مجهز به سیستم ABS هستند احتمال لغزش کمتری از سایر خودروها دارند اما بازهم با این وجود نمی‌توان عکس‌العمل خودرو را در شرایط برف و یخ پیش‌بینی کرد. اگر خودرویی که با آن به مسیر های پوشیده از برف و یخ رفته‌اید، مجهز به سیستم ترمز ABS نبود، باید از تکنیک ترمز پی‌در‌پی و ضربه‌ای استفاده کنید تا از قفل شدن چرخ‌ها و در نتیجه لغزش خودرو جلوگیری شوید.

اما اگر با وجود رعایت کردن تمامی نکات مورد نیاز برای عبور از مسیر پوشیده از برف و یا یخ، اتومبیل شما در برف گیر کرده و دیگر قادر به ادامه مسیر نباشد. در این شرایط باید کاملا بر رفتار خود مسلط باشید و با اعتماد به نفس کامل شرایط را به بهترین شکل ممکن تغییر دهید. در ابتدا باید مجددا بهترین و موثرترین دنده ممکن را انتخاب و با فشار دادن اندک پدال گاز اتومبیل خود را به حرکت در بیاورید.

در این حالت نباید دور موتور را زیاد بالا ببرید تا موجب هرزگردی چرخ‌ها شود، باید آرام و با چرخاندن مداوم فرمان به چپ و راست مسیری مطمئن را ایجاد کنید. ممکن است خودرو در برف‌ فرو رفته و امکان فرمان‌پذیری نباشد، در این وضعیت باید از خودرو پیاده شوید و برف‌های زیر و اطراف خودرو را پارو کنید تا امکان درگیری لاستیک با سطح مسیر مجددا مهیا شود.

در صورت امکان ادامه مسیر حرکت را نیز با پارو تمیز کنید تا چرخ‌ها بتوانند به آسانی مسیر را طی کنند. همچنین وجود وسایلی از قبیل وافل‌برد می‌تواند در این زمینه بسیار مفید واقع شود، طوری که مسیر صاف و همواری را در زیر چرخ‌ها با سطح اصطکاک کافی ایجاد می‌کند. در صورت نداشتن وافل‌برد می‌توانید از وسایل ساده‌تری مانند لاستیک‌های زیرپایی یا هر وسیله دیگری که اصطکاک کافی چرخ و مسیر را فراهم کند، استفاده کنید. همان‌طور که برای جاده های کویری و شنی باید میزان فشار باد چرخ‌ها را کاهش داد، برای مسیرهای برفی نیز باید این کار را انجام داد.

کم کردن باد چرخ‌ها کمک می‌کند هنگام رانندگی در برف و یا جاده های یخ زده سطح تماس لاستیک‌ها با زمین افزایش یابد و در نتیجه چسبندگی بیشتر شود. فقط در خاطر داشته باشید که برای مسیرهای طولانی باید چرخ‌ها مجددا به حالت اولیه بازگردانده شوند. همیشه در هنگام گیر کردن در برف یا گل، بهترین روش برای خارج شدن از آن وضعیت، ایجاد یک حرکت نوسانی است. این کار را می‌توان با تعویض دنده میان دنده عقب و دنده جلوی مناسب انجام داد.

این عمل موجب به‌وجود آوردن مسیری مسطح می‌شود که به خارج شدن خودرو از شرایط گرفتار شده در آن کمک شایانی می‌کند. استفاده از وینچ نیز راهکاری است که در صورت وجود تکیه‌گاهی محکم و استوار بسیار مفید واقع می‌شود. اما این روش در صورتی جایز است که به صورت انفرادی اقدام به سفر کرده باشید.

در صورتی که خودرو یا خودروهای دیگری شما را در مسیر همراهی می‌کنند، باید از آن‌ها کمک بگیرید تا با استفاده از طناب و سیم بکسل شما را از وضعیت گرفتار شده در آن خارج کنند.

این بهترین و منطقی‌ترین حالت ممکن است زیرا با کمترین فشار به موتور و گیربکس خودرو، از وضعیت گرفتار شده در آن خارج می‌شوید. در انتها بهتر است این موضوع اشاره شود که دقت و تمرکز در مسیرهای غیر عادی حرف اول را می‌زند، همچنین رعایت نکات ایمنی و داشتن مهارت کافی می‌تواند تجربه‌ای به یادماندنی را در هنگام رانندگی در برف برایتان رقم بزند.

نمایندگی 1411 ( برشان )  همه روزه به غیر از ایام تعطیل و در ساعات کاری آماده ی ارائه خدمات در زمینه فروش خودروهای ساخت و تولید شرکت کرمان موتور ( جک – لیفان ) به متقاضیان محترم میباشد، شما میتوانید برای آگاهی از آخرین شرایط فروش این محصولات، حضورا به آدرس این نمایندگی واقع در مهرشهر کرج مراجعه و یا از طریق تلفن های زیر با کارشناسان فروش این نمایندگی تماس حاصل فرمایید.

تلفن تماس : 09351891411 – 02633525445 – 02633525481

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *