خودروهای لوکس کمتر از دیگر خودروها گران شدند

بعد از تحولات  چندماهه گذشته  در بازار خودرو که منجر به افزایش قیمت‌ها در تمامی سطوح بازار و بخش‌های آن شد، برخی از موضوعات با شفاف‌تر شدن وضعیت بازار در حال مشخص شدن است.

خودروهای لوکس

یکی‌ از این موضوعات میزان رشد قیمت یا به‌عبارتی درصد افزایش آن است. با وجود آنکه به‌نظر می‌رسد قیمت خودروهای لوکس افزایش زیادی یافته است، در واقع درصد افزایش قیمت آن‌ها نسبت‌به خودروهای کلاس متوسط وارداتی کمتر بوده است. مثلا در حالی که قیمت یک خودرو  وارداتی کلاس متوسط در سال گذشته در محدوده ٢٠٠میلیون‌تومان بوده است، حال به حدود ٦٠٠میلیون‌تومان رسیده است که نشان‌دهنده رشد ٢٠٠درصدی است اما قیمت خودروهای لوکس وارداتی که در سال گذشته در این ایام در محدوده ٥٠٠ میلیون‌ تومان بوده، به حدود یک‌ میلیاردتومان رسیده است که نشان از رشد ١٠٠درصدی دارد. در مورد خودروهای ارزان نیز همین وضعیت نسبت‌ به خودروهای وارداتی وجود دارد. به‌عنوان مثال این روزها قیمت برخی خودروهایی که در سال گذشته در محدوده ٧٠ میلیون‌تومان بوده، به حدوده ٢٠٠میلیون‌تومان و بالاتر رسیده است که نشان از رشد قیمت بیش‌ از ٢٠٠ درصدی دارد.
به‌عبارت ساده‌تر هرچه به‌سمت رأس هرم بازار خودرو پیش می‌رویم، میزان درصد افزایش قیمت خودروها کاسته می‌شود و هر چقدر به‌طرف سطوح پایین دستی بازار حرکت می‌کنیم، درصد افزایش قیمت‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. البته قیمتی که ما از آن صحبت می‌کنیم، بهای خودروهای معامله شده است و منظور قیمت‌های اعلامی نمایشگاه‌ها یا افراد نیست که در برخی مواقع با نرخ واقعی تفاوت زیادی دارند.

[اخبار خودرو]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *