افتتاح اولین مرکز معاینه‌ فنی سیار در تهران

 شهر تهران که تعداد بیسیار زیادی خودرو را در خود جای داده است و هرروز بر تعداد آنها افزوده میگردد، نیاز به حدود ۶۰ مرکز معاینه فنی خودرو دارد اما به‌ دلایل  گرانی زمین و عدم مشارکت بخش‌ خصوصی در احداث مراکز معاینه‌ فنی ثابت، مدیریت شهری چاره را در راه‌اندازی” واحدهای سیار معاینه‌ فنی” با اخذ مجوزهای لازم از وزارت کشور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می داند.

واحد سیار معاینه فنی در تهران

معاینه فنی سیار

نیاز مبرم شهر تهران به مراکز معاینه‌فنی

حدود چهارمیلیون خودرو در شهر تهران پلاک شده‌اند و تقریبا دو میلیون و پانصد هزار اتومبیل دیگر مشمول اخذ معاینه‌ فنی هستند. در ده ماهه امسال مراکز معاینه‌ فنی شهر تهران برای یک‌میلیون‌ و سیصد هزار خودرو معاینه‌ فنی صادر کرده است اما با‌ توجه به اینکه سامانه سیم فا این امکان را به‌وجود میاورد تا خودروها بتوانند از تمام نقاط کشور معاینه‌ فنی دریافت کنند، نمی‌توان آمار دقیقی از خودروهایی که در تهران معاینه‌ فنی دریافت کرده‌اند، اعلام کرد.

سیدنواب حسینی‌ منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه‌ فنی خودروهای تهران در گفت‌وگو با دنیای‌خودرو درخصوص نیاز شهر تهران به راه‌اندازی مراکز معاینه فنی سیار توضیح داد: «خطوط سیار یک پروژه جدید است اما هرگز نباید آنها به‌عنوان مرکز ثابت مد نظر قرار دهیم. باتوجه به اینکه در شهر تهران در زمینه تعداد خطوط معاینه‌فنی با کمبود روبه‌رو بودیم، راه‌اندازی مراکز سیار را مد نظر قرار دادیم. در تهران به ۶۰خط معاینه‌فنی نیاز داریم که درحال‌حاضر حدود ۴۰ خط در مراکز ثابت وجود دارند، ۷ خط سیار به‌زودی اضافه می‌شود و ۴‌ خط ثابت نیز توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی احداث خواهد شد در‌نهایت عملا ۵۱‌ خط معانیه‌فنی در تهران خواهیم داشت که حداقل پیک مراجعات شهروندان قبل از نوروز و تعطیلات تابستان را تسهیل خواهند کرد.»

هزینه ی بسیار پایین و مقرون به صرفه

معاینه‌ فنی سیار در بسیاری از کشورهای دنیا مرسوم است. نمونه مراکز سیار پیشرفته در آلمان و مدل‌های ساده‌تر در کشورهای آفریقایی دیده می‌شوند، چراکه تعداد خودروها در کشورهای آفریقایی کمترند و مراکز به‌صورت شناور در شهرهای مختلف تردد می‌کنند.

به‌گفته حسینی‌منش تجهیزات مراکز سیار از آلمان وارد شده‌اند اما طراحی ساخت و تولید آن با توان فنی و مهندسی داخلی انجام شده است.

نمونه‌های داخلی تحت‌لیسانس و تائیدیه شرکت آلمانی هستند. نکته مهم اینکه هزینه راه‌اندازی هر خط با تجهیزات و نیروی انسانی حدودا به ۵۰۰ میلیون‌ تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد. این مبلغ یک‌سوم هزینه خارجی‌ها است و این امر یکی از دستاوردهای مجموعه ماست.

مراکز سیار در کانکس مخصوص تعبیه شده‌اند و توانایی تست خودروها با وزن ۳تن و خودروهای all wheel drive را دارند. این بدان معناست مراکز سیار فقط به خودروهای دو دیفرانسیل اختصاص ندارند.

حسینی‌منش با اشاره به اینکه مراکز سیار امکان تست معاینه‌فنی ویژه را دارند و هزینه دریافتی از مراجعان همان هزینه ای است که در مراکز ثابت می‌پردازند، گفت: «نرخ مراکز معاینه‌ فنی‌سیار، همان نرخ معاینه‌فنی ثابت است.

شهروندان می‌توانند هنگام ورود به مراکز سیار درخواست معاینه فنی ویژه داشته باشند و مبلغ ۲۲ هزار تومان را که همان نرخ ثابت است، پرداخت کنند.

درصورتی‌که خودرویی تست‌ویژه را قبول نشد، تست معاینه‌فنی ساده برای آن انجام و صادر می‌شود و مراجعان نباید مبلغ اضافه‌تری پرداخت کنند. اما برای شرکت‌ها و نهادهایی که می‌خواهند خطوط سیار درمحل آنها حاضر شود، باید هزینه اضافه‌تری را متقبل شوند.»

استعلام آنلاین

ارتباط با سامانه ملی معاینه‌فنی سیم فا از طریق ارتباط شبکه‌ای WIFI و بدون نیاز به برق شهر از دیگر تجهیزات و قابلیت‌های مراکز معاینه فنی سیار است.

حسینی‌منش دراین‌باره توضیح داد: «کلیه تست‌هایی که در مراکز معاینه‌ فنی ثابت انجام می‌شوند، در مراکز سیار هم انجام می‌شود. این مراکز از طریق اینترنت به‌صورت آنلاین به مراکز سیمفا متصل و همچنین به دوربین پلاک‌خوان مجهز هستند و استعلام کلیه خودروها به‌صورت آنلاین از طریق دوربین پلاک‌خوان انجام می‌شود.»

مراکز در نقاط مختلف شهر که مرکز معاینه‌ فنی در آنجا نیست و امکان دسترسی به این مراکز وجود ندارد، قرار خواهد گرفت. به‌گفته حسینی‌منش بزرگ‌ترین مزیت مراکز سیار، کوچک بودن آنهاست که فضایی حدود ۲متر در ۴ متر را اشغال می‌کند.

همچنین خطوط سیار در کمتر از یک‌ساعت به نقاط مدنظر انتقال داده می‌شوند و باز و جمع کردن آن کمتر از یک‌ساعت زمان می‌برد.

مناطق تحت پوشش

وی در مورد نقاط قرارگیری مراکز سیار عنوان کرد: «اولین مرکز سیار پس از یک‌هفته تست، امروز در مرکز نیایش افتتاح شد و ۶ خط سیار دیگر به فواصل یک ماهه در مناطق مورد نظر، مستقر خواهند شد. نقطه‌گذاری زیادی برای مستقر شدن خطوط سیار انجام شده است و مناطق ۱۲ و ۳ در اولویت قرار دارند.»

نمایندگی 1411 کرمان موتور ( برشان ) در کرج همه روزه به غیر از ایام تعطیل و در ساعات کاری آماده ی ارائه خدمات در زمینه فروش خودروهای ساخت و تولید شرکت کرمان موتور ( جک – لیفان ) به متقاضیان محترم میباشد، شما میتوانید برای آگاهی از آخرین شرایط فروش این محصولات، حضورا به آدرس این نمایندگی واقع در مهرشهر کرج مراجعه و یا از طریق تلفن های زیر با کارشناسان فروش این نمایندگی تماس حاصل فرمایید.

تلفن تماس : 09351891411 – 02633525445 – 02633525481

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *